Męska biżuteria – kiedy wypada ją nosić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób wciąż uważa, że biżuteria jest zarezerwowana dla kobiet, a mężczyznom przypada jedynie jej niewielka część, jak np. noszenie zegarka czy obrączki. To bardzo błędne przekonanie. Oni także mogą, a nawet powinni, urozmaicać swoje stylizacje przy pomocy stylowych biżuteryjnych akcesoriów.

Biżuteria nie jest zarezerwowana wyłącznie dla kobiet

Noszenie z umiarem – to główna dewiza obchodzenia się z męską biżuterią. Wizytowa biżuteria przez stulecia była domeną mężczyzn. Czy wiesz, że Wikingowie uważali pierścienie za najcenniejszą zdobycz wojenną? Natomiast w czasach renesansu to szlachetne kamienie były oznaką statusu zamożnych dworzan. Jednak z biegiem lat w modzie męskiej zaczął panować umiar w tej kwestii i za jedyną dopuszczalną formę biżuterii uznawano wyłącznie obrączkę ślubną, zegarek kieszonkowy oraz spinki do mankietów. Kiedy ten trend zaczął się zmieniać? Dopiero w drugiej połowie XX wieku. Obecnie ograniczenia dotyczące biżuterii męskiej właściwie nie istnieją, oczywiście dobranie jej jest kwestią stylu, potrzeby czy np. przynależenia do danej subkultury, choć dziś bransoletki czy kolczyki nie są wyłącznie znakiem rozpoznawczym rockendrolowców.

Jak mężczyźni powinni nosić biżuterię?

Męska biżuteria jest coraz chętniej wybieranym dodatkiem, jednak, by prezentować się z klasą, warto odpowiednio dobrać jej rodzaj. Jakie akcesoria są najbardziej stylowe i jednocześnie uniwersalne? To koraliki męskie i skórzane bransoletki. Popularne były na początku lat 2000 i dziś ponownie przeżywają renesans. Mowa o koralikach męskich na rękę. Na rynku biżuteryjnym dostępnych jest ich wiele modeli, od drewnianych, w etnicznym stylu, po bardziej eleganckie, wykonane z barwnych kamieni szlachetnych. Ich wygląd świetnie współgra z codziennymi, jak i bardziej „wyjściowymi” stylizacjami. Takie bransoletki świetnie pasują podczas wakacyjnych stylizacji. Panowie często więc noszą je podczas urlopu, do nieoficjalnego stroju.

Zaś skórzana męska biżuteria męska jest już bardziej wyrafinowana, ale i uniwersalna. Ciekawymi i stylowymi dodatkami do stylizacji są bransoletki z szerszych pasów skóry naturalnej i plecionki z cieńszych rzemieni. To idealne dodatki dla mężczyzn, którzy wolą bardziej klasyczne ozdoby. Można je nosić na co dzień, do garnituru, do pracy czy na imprezę.

Łańcuszki – można ich nie zdejmować

Eleganckim, a zarazem chyba i jednym z najpopularniejszych dodatków w postaci męskiej biżuterii są też łańcuszki. Można je mieć zawsze – nosić na wierzchu lub pod koszulą czy koszulką, w zależności od stylizacji. Mężczyźni, dobierając odpowiednią zawieszkę, mogą podkreślić swoją osobowość czy przynależność religijną. Jednak decydując się na konkretną symbolikę, trzeba wziąć pod uwagę, jakie jest znaczenie konkretnego elementu, ponieważ łatwo zostać zaszufladkowanym i błędnie ocenionym, poprzez wybranie bez zastanowienia jakiegoś symbolu biżuteryjnego. Trzeba wiedzieć, że pentagramy, czaszki, symbole masońskie to symbole zarezerwowane dla konkretnych religii czy ugrupowań. 

Nosząc biżuterię, warto postawić na minimalizm, a także kontrast i warto pamiętać, że powinna stanowić element stylizacji, a nie jej odrębną część. Gdy na przykład zdecydujesz się na noszenie skórzanych bransoletek, to pamiętaj, żeby nie zakładać ich na tej samej ręce co zegarek, ponieważ sam zegarek jest właśnie elementem biżuteryjnym, a jeszcze dodatkowa bransoleta odbierze mu pierwotny urok. Ta sama zasada dotyczy ilości. Do codziennej stylizacji zdecydowanie wystarczy jedna czy dwie minimalistyczne bransoletki, nadmiar może dać komiczny efekt.

Czy biżuteria sprawdzi się w każdej sytuacji?

Męska biżuteria nie sprawdzi się jednak na każdą okazję. Na przykład, gdy zakładamy koszule na spinki, to powinniśmy zrezygnować z ozdób zakładanych na nadgarstek. Do takiej koszuli zdecydowanie bardziej pasuje elegancki zegarek, niż skórzane bransoletki, które świetnie wyglądają do imprezowego czy wakacyjnego stroju. Mężczyzna pracujący w biurze powinien raczej zrezygnować z dużych, krzykliwych dodatków i postawić na delikatne akcenty. Do koszuli na spinki można nosić zegarki z metalową bransoletą. Z męską biżuterią warto uważać, ponieważ łatwo da się przesadzić i popaść w kicz.

Jak wybrać biżuterię dla mężczyzny na prezent?

Czy biżuteria jako prezent to dobry pomysł? Tak, o ile znamy preferencje danej osoby, bo wtedy w ciekawy sposób możemy urozmaicić biżuterię, np. dobierając zawieszki o odpowiedniej symbolice. Jeśli nie znamy dobrze osoby obdarowywanej, wówczas warto wybrać biżuterię elegancką i prostą, ponieważ klasyka zawsze się sprawdzi! A dobrym wyborem będzie bransoletka lub łańcuszek. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*