Jak oczyszczać twarz, by pozbyć się zapchanych porów?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zatkane pory skóry twarzy to niestety problem wielu ludzi. Powodów tej dolegliwości może być kilka, tak jak rozwiązań. Znajomość rodzaju cery, oraz przyczyn zatykania się porów, znacznie ułatwi nam walkę o piękną i czystą skórę twarzy.

Przyczyny zatykania się porów

Są one różne: pozostałości kosmetyków, kurz, nadmiar sebum, pocenie się, czy nieprawidłowy demakijaż źle dobranymi do rodzaju cery preparatami. Znajomość własnej skóry to pierwszy krok do sukcesu w oczyszczaniu skóry twarzy. Bardzo tłuste kosmetyki, takie jak oliwki, ciężkie kremy zatykają pory i sprawiają, że skórze jest trudniej oddychać. Staje się ona obciążona, przez co łatwo o niedoskonałości, których trudno jest się pozbyć w mgnieniu oka.

Oczyszczanie twarzy krok po kroku

Jest to czynność, która powinna nam wejść w nawyk, jak mycie zębów. Codziennie rano i wieczorem, a także odświeżanie w ciągu upalnych dni, gdy pocenie jest wzmożone. W zależności od rodzaju cery, myjemy twarz żelem, mleczkiem lub pianką. Najlepszym rozwiązaniem zaś dla demakijażu oczu jest płyn micelarny, który może występować w postaci dwufazowej, idealnej do usuwania makijażu wodo-opornego. Po wykonaniu demakijażu i umyciu twarzy odpowiednio dobranym preparatem, należy przywrócić skórze jej prawidłowy odczyn, przez delikatne przetarcie prawidłowo dobranym do rodzaju cery tonikiem.

Poza uspokojeniem skóry po oczyszczaniu, delikatnie złuszcza martwy naskórek, dając możliwość wytworzenia się nowym komórkom naskórka. Preparaty z zawartością retinolu, rewelacyjnie wpływają na produkcję kolagenu w skórze, dzięki czemu pory nieco się zamkną. Użycie toników z zawartością olejków, niestety spowoduje zatkanie się porów w skórze. Jeśli masz cerę tłustą, stosuj lekkie kremy, jeśli suchą lub wrażliwą, najlepsze dla ciebie będą mocno nawilżające w trakcie dni ciepłych, natomiast chroniące i odżywcze w okresie zimowym.

Najlepsze preparaty przy zatkanych porach

Dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji i makijażu, jest kluczowy, gdy mamy tendencje do rozszerzania się porów i ich zatykania się. Podczas ekspozycji na silne słońce, należy bezwzględnie stosować odpowiednie kremy z filtrem, które nie będą zbyt tłuste. Gdy masz cerę z rozszerzonymi i zatkanymi już porami, do mycia twarzy stosować należy żele z zawartością kwasu salicylowego, który ma działanie odblokowujące i ściągające.

Podczas wykonywania makijażu również należy wiedzieć, że przy cerze suchej, należy stosować lekkie podkłady, natomiast przy cerze tłustej, należy stosować niezbyt grubą warstwę podkładu matującego i kryjącego. Preparaty do pielęgnacji cery tłustej powinny zawierać aktywny węgiel, który rewelacyjnie ogranicza produkcję sebum, skutecznie oczyszcza i zwęża pory. Dobrze dobrane do rodzaju cery maseczki do twarzy również skutecznie oczyszczają skórę odblokowując pory i ściągając je.

Zabiegi kosmetyczne

Najpopularniejszym zabiegiem oczyszczającym zatkane pory jest peeling. W zależności od rodzaju cery, można stosować peelingi kwasowe, ziarniste, enzymatyczne lub maseczki typu peel-off. Wiadome jest, że produkty kwasowe przeznaczone do użytku domowego, mają znacznie mniejsze stężenie, niż te stosowane w profesjonalnych gabinetach, jednak mimo to, należy się ściśle stosować do zaleceń producenta, aby zabieg oczyszczania był w pełni bezpieczny.

Zabiegi kawitacyjne, to kolejna alternatywa dla oczyszczania zatkanych porów. Ultradźwiękowy zabieg, wykonany prawidłowo nie jest bolesny, a efekty widać od razu. Dzięki kawitacji, skóra jest dobrze oczyszczona, a martwy naskórek ściągnięty, dzięki czemu preparaty pielęgnacyjne lepiej i głębiej się wchłaniają, co zwiększa ich dobroczynne działanie. Mikrodermabrazja natomiast, jest alternatywą dla kawitacji.

Polega na mechanicznym oczyszczaniu skóry specjalnymi głowicami z nasypem diamentowym, które lekko zassane na skórze przesuwane są odpowiednio po niej, przy jednoczesnym zwilżaniu jej wodą. Efekt oczyszczania widoczny jest od razu i jak w przypadku kawitacji, nakładane później preparaty pielęgnacyjne znacznie lepiej wchłaniają się w skórę. Pamiętajmy, by nie wyciskać niedoskonałości paznokciami, ponieważ gdy zrobimy to zbyt mocno, później mogą pozostać brzydkie blizny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*